خبرگزاري فارس: عزاداران حضرت ابا عبدالله الحسين(ع) امشب در سوگ حضرت علي‌اصغر مي‌نشينند و مداحان از مظلوميت سرور و سالار شهيدان و شهيد شش ماهه‌اش مي‌گويند

درباره على اصغر«ع‏»
يكى از فرزندان امام حسين‏«ع‏» كه شير خوار بود و از تشنگى،روز عاشورا بى تاب‏شده بود. امام، خطاب به دشمن فرمود: از ياران و فرزندانم، كسى جز اين كودك نمانده‏است. نمى‏بينيد كه چگونه از تشنگى بى تاب است؟ در«نفس المهموم‏»آمده است كه ‏فرمود:«ان لم ترحمونى فارحموا هذا الطفل‏»در حال گفتگو بود كه تيرى از كمان حرمله ‏آمد و گوش تا گوش حلقوم على اصغر را دريد. امام حسين‏«ع‏»خون گلوى او را گرفت و به آسمان پاشيد. در كتابهاى مقتل،هم از«على اصغر»ياد شده، هم از طفل رضيع (كودك‏شيرخوار) و در اينكه دو كودك بوده يا هر دو يكى است، اختلاف است.

در زيارت ناحيه مقدسه، درباره اين كودك شهيد،آمده است:«السلام على عبد الله بن‏الحسين، الطفل الرضيع،المرمى الصريع،المشحط دما،المصعد دمه فى السماء،المذبوح‏بالسهم فى حجر ابيه،لعن الله راميه حرملة بن كاهل الاسدى‏». و در يكى از زيارتنامه‏هاى‏عاشورا آمده است: «و على ولدك على الاصغر الذى فجعت به‏»از اين كودك، با عنوانهاى‏شيرخواره، ششماهه، باب الحوايج، طفل رضيع و… ياد مى‏شود و قنداقه و گهواره ازمفاهيمى است كه در ارتباط با او آورده مى‏شود.

طفل ششماهه تبسم نكند، پس چه كند آنكه بر مرگ زند خنده،على اصغر توست

«على اصغر، يعنى درخشانترين چهره كربلا، بزرگترين سند مظلوميت و معتبرترين‏زاويه شهادت… چشم تاريخ، هيچ وزنه‏اى را در تاريخ شهادت، به چنين سنگينى نديده‏است. على اصغر را«باب الحوائج‏»مى‏دانند، گر چه طفل رضيع و كودك كوچك است، اما مقامش نزد خدا والاست.

در گلخانه شهادت را مى‏گشايد كليد كوچك ما

بیشتر درباره این مطلب بخوانید